A kalcium az emberi szervezetben 99%-ban a fogazatban, valamint a vázszerkezetben, a csontokban található meg. A többi kalcium a sejtek közötti térben illetve a sejtekben található. A kalciumtól függ a csontok, a fogak keménysége a kalcium-foszfát mennyiségével arányos összefüggésben. A szabadon maradó kalciumnak az idegrendszer, az izomzat valamint a véralvadás, ezen kívül néhány enzim működésében jut további fontos szerep.
A kalcium az emberi szervezetben a legmagasabb százalékban jelenlévő ásványi anyag.A kalcium szükségessége
- csontok, fogak felépülése
- idegrendszer működése
- izmok összehúzódása
- enzimek működése
- véralvadás
A kalcium napi beviteli igénye
A kalcium felszívódását nagyban befolyásolja a D-vitamin mennyisége, az ételek savtartalma. A kalcium beépülése függ a táplálék fehérjemennyiségétől, az emésztő-rendszeren történő áthaladásának idejétől. Ezen tényezők alapján a kalcium jellemzően 20-40%-ban épül be szervezetünkbe.
A kalcium fellelhetősége
A legjobb természetes kalciumforrás még mindig a tej, illetve különböző tejtermékek. Az olajos magvakban nagyobb mennyiségben található kalcium, azonban növényi eredetű ételekből a kalcium nem vagy csak nagyon rosszul szívódik fel.
A kalcium hiánya
A kalcium hiánya vázrendszeri problémákhoz, könnyű csonttöréshez, az izmok gyakori görcsállapotához - D-vitaminhiánnyal együtt – csontritkuláshoz vezethet. Gyermekeknél kalciumhiány következtében a csontok fejlődési rendellenessége a jellemző, de okozhat mentális és idegrendszeri zavarokat is a nagymértékű kalciumhiány.
A kalcium túladagolása
A kalcium túladagolása csökkenti más ásványi anyag, például a cink vagy a vas felszívódását. Túlzott kalcium bevitel okozhat vesekőképződést illetve székrekedést.
További ásványi anyagok:
- Bór
- Cink
- Fluor
- Foszfor
- Jód
- Kalcium
- Kálium
- Klór
- Króm
- Magnézium
- Mangán
- Molibdén
- Nátrium
- Réz
- Szelén
- Vanádium
- Vas